Втора среща с общинския съветник
На срещата от страна на Общество присъства Митко Цонев. Записките са негови:
Agenda-та започва от там, където приключи миналата среща:
- Каква е тяхната готовност да приемат сигнали от нас
- По какъв начин може да се организира обратната връзка към нас
- Кои техни структури са най-подготвени да използват града.ми
- Да се набележи техническа среща с тези структури
Брифинг на срещата от днес с Лилков (общинския съветник): Обсъдихме как „Grada.me“ да преодолее трудностите на сегашната заплетена система за координиране между всички общински дружества и районни кметства.
Той изтъкна като причина за провала на предишните опити за подобни платформи факта, че никой не разполага с цялата информация и тя е труднодостъпна за хора без правомощия.
Затова той предложи да развием платформата като „предизвикателство на гражданското общество за общината“ (цитирам дословно).
Ето основните елементи от неговата идея:
- След подаването на сигнал, всеки общински съветник/районен кмет да може да assign-ва сам на себе си тези сигнали, които ги интересуват
- Всеки сигнал да показва различна степен на трудност (изчистването на разпилян боклук не е същото като прокарването на канализация)
- Всеки областен управител/районен кмет да получава точки за свършена работа
- Същото да важи и за доброволчески организации и НПО-та: да могат да assign-ват задачи на себе си
- На картата да бъдат отбелязани не само подадените сигнали, но и решените проблеми заедно с човека/организацията, които са ги решили
- Отговорниците за всеки проблем ще имат 2 задачи:
- да информират за напредъка (в момента процеса тече в следната последователност:
- подписка
- комисия
- проучване
- проектиране
- намиране на пари
- да оказват натиск върху адекватните структури
- Да се елиминира всякаква възможност за „хейтване“
- Да се определя срок за качване на актуална информация и ако отговорника не спазва срока „да мига червена лампичка“
Това много напомня една идея, която се появи по време на една „не-техническа“ среща – да се направи dashboard с актуални проблеми за всеки районен кмет и той да може да си го активира.
Тук говорим за нещо подобно, но самият той да може да определя с какво иска да се захване. Естествено мотивацията зад тази идея е да се покаже кой си върши работата и за кой е най-добре да се гласува, но това не е непременно нещо лошо.
Иначе Лилков каза, че като сме готови с работеща версия, можем да седнем с него и още няколко общински управители и да проверим до каква степен им е удобно да я ползват и какво може да се доработи. Също така спомена, че като сме готови може да се използва залата на общинския съвет за обществено обсъждане с всеки, който има отношение по въпроса преди да направим официален лаунч. Дори предложи да направим награда „Златна метла“ за най-отговорните районни кметове и общинари
Tweetcomments powered by Disqus